Remont zabytkowej elewacji przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej 1 w Przemyślu

Remont zabytkowej elewacji przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej 1 w Przemyślu

Rok 2021- PGM spółka z o. o. przystąpiła do kolego zadania: remont zabytkowej elewacji przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej 1 w Przemyślu.

Jednym z nich jest charakterystyczne dla przemyskich domów “ścięcie” narożnika, podkreślone detalami pierwszego piętra – balkonem na ażurowych wspornikach, o ciekawym, secesyjnym, prostym w formie zdobieniu. Drzwi wejściowe nie znajdują się jednak w tej części wąziutkiej elewacji, lecz usytuowane są w elewacji bocznej od strony południowej. Ta część elewacji została wyremontowana w roku bieżącym. W zakresie remontu znalazły się również prace przy stolarce drzwiowej, wejściowej, przeprowadzone z dobrym efektem wykonawczym“- źródło : WUOZ w Przemyślu.
Elewacja wyjątkowo w złym stanie technicznym wymaga gruntownej konserwacji konserwatorsko – architektonicznej. Elementy zabytkowego wystroju nieomal w 100% do odtworzenia. Spółka podjęła się trudnego, jednakże możliwego zadania, przywrócenia dawnej świetności elewacji. Prace pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zbytków trwały dwa miesiące i zakończyły się terminowo. PGM- własna stolarnia- odnowił drzwi wejściowe do kamienicy nadając im fantastyczną formę, uzyskując doskonały końcowy efekt. Prace wykonywał Zakład Remontowo Budowlany spółki PGM. Prywatny inwestor uzyskał dofinansowanie WUOZ w Przemyślu.

Na uwagę zasługuje dekoracyjne wyposażenie i wystrój kamienicy. Wewnątrz zachowała się stolarka drzwiowa, klatka schodowa z balustradą i płytki dywanikowe. W tym zakresie konieczne jest wykonanie prac konserwatorskich, w oparciu o programy prac opracowane przez konserwatora dzieł sztuki” – źródło WUOZ w Przemyślu.
Inwestor planował dokończenie prac konserwatorskich elewacji południowo zachodniej w roku 2022r.

  

— Widok elewacji przed remontem —   

 

— Widok elewacji zachodniej do remontu —

 

— Widok elewacji w trakcie remontu —

 

 

— Widok elewacji po remoncie —

 

— Widok elewacji po remoncie i elewacji zachodniej przed remontem —

 

— Odrestaurowana elewacja południowa —

 

— Opis jak wyżej —