Termomodernizacja - Barska 3

Termomodernizacja - Barska 3

Nasze Przedsiębiorstwo w 2017 roku wygrało przetarg na wykonanie termomodernizacji trzech budynków, m. in. nieruchomości przy ul. Barskiej 3.  Było to duże wyzwanie dla nas, któro zakończyło się sukcesem. Budynek przeszedł gruntowny remont w zakresie:

  • izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej pionowej przyziemia, izolacji poziomej
  • remoncie i dociepleniu elewacji wraz z remontem galerii balkonowych oraz wymianą stolarki w częściach wspólnych,
  • remoncie klatki schodowej, wraz z remontem schodów wejściowych do budynku
  • wykonanie instalacji odbiorczej c.o. wraz z przygotowaniem pomieszczenia pod węzeł cieplny

Prace rozpoczęły się w październiku 2017 roku, a zakończenie nastąpiło w czerwcu br. W pierwszej kolejności wykonaliśmy prace związane z izolacją oraz adaptacją pomieszczenia na węzeł cieplny. Wykonanie izolacji miało na celu odcięcie budynku od wilgoci przenikającej z gruntu. Izolacja została wykonana wcześniej aby budynek mógł osuszyć się.

Kolejny etap prac obejmował wykonanie dociepleniu stropu budynku. Ocieplenie zostało wykonane wełną mineralną, a następnie ułożone zostało podłoże. Efekt wykonania ocieplenia zobaczyć można na poniższych zdjęciach.

Wiosną 2018 roku nasi pracownicy rozpoczęli prace najbardziej efektowne, po wykonaniu których najlepiej widać zmiany zachodzące w budynku, czyli remont klatki schodowej oraz remont i docieplenie budynku. Prace na klatce schodowej polegały na wymienia stolarki okiennej i drzwiowej w częściach wspólnych. Wykonano wymianę okien oraz drzwi na galerie balkonowe. Odnowiono bramę wejściową. W związku z przyłączeniem budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej wykonana została instalacja odbiorcza na klatce schodowej. Kolejne prace to wygładzenia ścian, zabudowa instalacji c.o. oraz odmalowanie klatki schodowej. Efekt wykonanych prac przedstawiamy poniżej.

Remont elewacji okazał się dużym wyzwaniem, z którym sprawnie poradziliśmy sobie. Ściany południowa, zachodnia oraz widoczna część ściany zachodniej zostały ocieplone. W związku z tym że Przemyśl jako miasto z długoletnimi tradycjami posiada nieruchomości o niezwykłej architekturze, docieplenie ściany północnej czyli frontowej było niemożliwe. Remont frontu był wyzwaniem, ze względu na dużo ilość detali architektonicznych oraz ilością elementów, które należało odtworzyć.  Prace te trwały aż do czerwca bieżącego roku. Zgodnie z zaleceniami Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wykonane zostały odkrywki na elewacji. Kolorystyka budynku została uzgodniona z konserwatorem. Zdjęcia najlepiej ukazują ilość pracy jaka została wykonana aby przywrócić nieruchomości dobry stan.

Wcześniej wspomniana brama wejściowa oraz kamienne schody prowadzące do budynku również zostały odnowione.  Przyglądając się bramie wejściowej zobaczyć można elementy, które zostały odzyskane ze starych drzwi i umieszczone je na nowo wykonanych skrzydłach. Ciemniejsze fragmenty znajdujące się na bramie wejściowej są to odzyskane elementy z oryginalnych drzwi. Zostały one odczyszczone i ponownie zamontowane. Przed remontem brama ta wyglądała nieciekawie, pokryta grubą warstwą farby oraz w znacznym stopniu zdewastowane. Obecnie można już z daleka zobaczyć detale, które nadają unikalny charakter bramie. W naświetlu drzwi zostały umieszczone fragmenty czerwonego szkła ponieważ tak było w oryginale. Stolarka w tym budynku może wzbudzać zachwyt, gdyż mamy tutaj połączenie historii z zupełnie nowymi fragmentami.

 

Termomodernizacja budynków mieszkalnych w Przemyślu

Cele: Poprawa efektywności energetycznej 5 wielorodzinnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych na terenie Przemyśla: ul. Barska 3, ul. Frankowskiego 2, ul. Kazimierza Wielkiego 12, ul. Traugutta 3, ul. Chopina 2a